Quina ciència s’amaga darrera els telèfons?

Aquesta setmana, des del club de ciència, hem fet una jornada combinada amb els “Motivats”.

Hem seguit un curs avançat d’ones i so per instal·lar fins a sis telèfons de tub en els nostres patis. Hem construït dues línies amb tres telèfons cadascuna que connecten diferents nivells de la nostra escola. Sembla ser que la iniciativa estat tot un èxit perquè els nostres infants feien cua per provar-los! Gràcies als científics i científiques que ho han fet possible!

Per cert, ja saps quina ciència s’amaga darrera d’aquest tubs? Encara no? Doncs no et perdis la propera entrada del nostre bloc! En l’entretant, us animo a fer anar el cap i entrar comentaris per veure si ho esbrinem entre tots.

PD: L’acció ha rebut una subvenció de l’Ajuntament de Barcelona per a la realització de projectes i activitats.

3 thoughts on “Ones i so: telèfons nous a l’escola!

 1. Gràcies per la iniciativa! realment els nens els fan servir moltíssim i s´ho passen genial. Els pares hem trobat una funció alternativa, ara demanem per telèfon que els nens baixin del bosquet i ens estalviem els crits ;.)

  Liked by 1 person

  1. Com ha de ser… res de crits… xiuxiueig i molta ciència!

   Una curiositat: aquest tipus de tubs de so es van inventar fa quasi 250 anys i s’han fet servir en vaixells i submarins fins ara fa poc.

   Alguna idea de la ciència que s’hi amaga?

   M'agrada

Deixa un comentari

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

Esteu comentant fent servir el compte WordPress.com. Log Out /  Canvia )

Twitter picture

Esteu comentant fent servir el compte Twitter. Log Out /  Canvia )

Facebook photo

Esteu comentant fent servir el compte Facebook. Log Out /  Canvia )

S'està connectant a %s